Praha 6 se dohodla s městem na definitivní podobě trasy A.
Nepřehlédnutelné záhony barevných tulipánů, macešek a narcisů zdobí Petřiny, Prašný most, Evropskou ulici a další místa a náměstíčka v Praze 6.
Jak budou vypadat stanice prodlouženého metra A:
Otázky pro pana starostu: Letiště v Ruzyni stále zvyšuje počet letů, což má negativní dopady na občany žijící v jeho okolí. Jak tento problém řešíte? A ta okamžitá řešení? Jednání zastupitelstva bylo poprvé na živo přenášeno na webové stránky. Co si od tohoto kroku slibujete? Jaké budou ty další krůčky?
Základní školy Dědina a Vlastina, dvě z nejmenších škol v Praze 6 co do počtu žáků, budou od září fungovat pod jedním jménem. Zastupitelé schválili sloučení těchto škol v nástupnickou organizaci ZŠ Dědina. Zároveň rozhodli, že ke stěhování dětí z budovy Vlastina do Dědiny dojde jen v případě, že v následujících třech letech bude pokračovat pokles počtu školáků vlastinské školy. Pokud se naopak pokles zastaví či se počet dětí zvýší, ke stěhování dětí nedojde.
Tělovýchovné kluby a jednoty v Praze 6, které se chtějí ucházet o grant na opravu nebo výstavbu svých sportovních zařízení, mají ještě jednu šanci. Rada městské části vyhlásila druhé kolo grantového řízení, aby měli možnost přihlásit se ještě další zájemci.
Jarní úklid vozovek a chodníků v celé Praze 6 stále pokračuje, a to do poloviny května. Na nerespektování zákazů zastavení doplácí řada řidičů, kteří včas nepřeparkují a pro své vozy pak míří na odtahová parkoviště. Během dubna policisté nechali odtáhnout přes 600 aut neukázněných řidičů. Průměrně je odtaženo přes 30 aut denně.
Souhlasem s přepočtenými cenami posunuli zastupitelé do prodeje dalších téměř tisíc bytů v 35 domech městské části. Ve schváleném pořadníku prodeje se jedná o domy do pořadí 194.
Obyvatelé Ruzyně a Bílé Hory mají poslední dva měsíce ze života peklo. Nad hlavami jim létá jedno letadlo za druhým. Dráha 13/31, která vede nad jejich domy, je momentálně jediná v provozu.
Dubnové jednání zastupitelů mohli lidé poprvé v historii sledovat ve svých počítačích prostřednictvím internetu. Zasedání snímaly dvě kamery, které je přímo zobrazovaly na webových stránkách radnice.
Jenom zázrakem neskončila smrtelným zraněním srážka automobilu s drezínou na nechráněném železničním přejezdu mezi Veleslavínem a Ruzyní.
Na jaře roku 1945 se uskutečnily na území tehdejšího Československa poslední bojové operace: 30. dubna byla osvobozena Ostrava, v Praze vypuklo 5. května povstání proti nacistickým okupantům. V západních Čechách byla 6. května osvobozena Plzeň americkou 3. armádou. 9. května vstoupila do hlavního města Rudá armáda.
Zastupitelské dny v květnu
Na Letenské pláni se uskuteční 8. 5. v 10 hodin velká vojenskohistorická přehlídka, nad kterou převzal záštitu prezident Václav Klaus.
Na Základní škole Norbertov došlo k výměně ředitelek. Podnět k odvolání bývalé ředitelky školy Jarmily Neumannové dali zejména rodiče žáků. Byli nespokojeni s nedostatečnou komunikací ze strany školy, předmětem kritiky se stala předložená „Dlouhodobá koncepce” školy, která nebyla schopna konkurovat ostatním školám. Od dubna vede školu Karolína Čermáková, která se stala vítězkou konkurzu na funkci ředitelky. Jako učitelka paní Čermáková ve škole působila již čtrnáct let.
V podvečer 1. dubna se děly v českých zemích věci! Zaznamenali jsme zvýšený počet pohádkových bytostí a nově vysazených stromů. Klub dětských knihoven Svazu knihovníků a informačních pracovníků připravil při příležitosti Mezinárodního dne dětské knihy již popáté Noc s Andersenem.
„Vstoupili jsme do Evropy” byl název školní akademie na ZŠ Emy Destinnové.
V 18. ročníku dětské hudební soutěže Jarní petrklíč měla své zastoupení i Praha 6. V kategorii velkých souborů ji reprezentoval výběr mladších členů souboru Musica Melodica působící v ZŠ Dědina. Malí muzikanti měli nejen velký úspěch, ale soutěž i vyhráli.
Ve vstupní hale školy Benita Juáreze se to slavnými osobnostmi jen hemžilo. Nebyly skutečné, i když některé tak téměř vypadaly. Jejich portréty a fotografie byly součástí prezentací, které s učiteli vytvořili žáci 2. stupně, aby po vzoru podobné soutěže vyzdvihli největšího Čecha Prahy 6.
Šestašedesát výtvarníků zvučných jmen se zapojilo do projektu „Nejste sami“, který vynesl bezmála sedm set tisíc pro lokality východní Asie, postižené vlnou tsunami. Každý z umělců podle vlastní fantazie pomaloval nebo jinak výtvarně ztvárnil jednu keramickou hlavu – kopii vyrobenou podle hlav, jaké se před 5 tisíci lety vytvářely na Kykládských ostrovech v Egejském moři.
Žhavé sluneční paprsky lákají každoročně tisíce lidí na koupaliště za osvěžením a v touze po opálení těla. Sezona koupališť právě začala.
Události spojené s koncem války si Praha 6 mimo jiné připomíná výstavou fotografií o Pražském povstání v Písecké bráně. Její velká část bude zároveň věnována událostem v Praze 6. Ve vitrínách budou umístěny fotografie a dokumenty, získané od občanů Prahy 6, zachycující účast jich samotných nebo jejich rodinných příslušníků v květnových bojích.
Desítky ohníčků se rozhořely o filipojakubské noci po celé šestce. Leckdo si chtěl symbolicky upálit nějakou „čarodějnici“, opéct si vuřt nebo se na chvíli zahledět do plamenů.
Na první máj před třemi lety Lucie Kovaříková a Michal Jon vyjeli na kolech z obory Hvězda. Letos, ve stejný den, se tam znovu vrátili. Mezitím zvládli objet celý svět. Na kole navštívili všechny kontinenty a najeli přesně 68 175 kilometrů. „Jsme rádi, že to máme za sebou,“ oddechli si oba cyklističtí i životní partneři. Lucie Kovaříková se stala první Češkou, která dokázala na kole objet zeměkouli.
Cyklisté si svůj oblíbený sport na jaře užívají plnými doušky. V Praze 6, kterou podle statistik jezdí Pražané na kole nejvíce, se buduje prodloužení cyklostezky podél Vltavy.
7 závodů v orientačním běhu pro pražskou mládež.
Na Házmburk, na zámek Libochovice a do Besednického skalního okruhu
ZŠ Na Dlouhém lánu zahájila cyklus pravidelných večerních setkání se zajímavými lidmi – cestovateli, novináři, etnografy a historiky, kteří měli možnost poznat země blízké, vzdálené i ty takříkajíc „na konci světa“.
Spojenectví občanů při záchraně hřiště na Babě vytvořilo před čtyřmi lety novou tradici. Letos se znovu lidé sejdou na akci, na které se celý den sportuje a večer tancuje. Radnice na ní obyvatelům Hanspaulky a Baby představí projekt na rekonstrukci hřiště, které by mělo sloužit dětem různých věkových kategorií.
Příznivci moderního pětiboje si užijí opravdovou podívanou poslední květnový víkend. V areálu stadionu podbabské Julisky se uskuteční 37. armádní mistrovství světa.
Poslední květnovou neděli, 29. 5. od 14 do 18 hodin budou mít možnost děti z Prahy a okolí prožít odpoledne plné her a zábavy na Dětské pouti v zahradě Domova sv. Karla Boromejského v Praze – Řepích.
Florbalová liga má už pět let jediného vládce: Tatran Střešovice. Český suverén vyhrál čtvrté finálové utkání na hřišti FBC Pepino Ostrava 4:3 v prodloužení a celou sérii 3:1 na zápasy.
Ti, kteří se v 16. dubna nechali zlákat krásným počasím na výlet do Šárky, měli možnost zúčastnit se programu, který u příležitosti celosvětové oslavy Dne Země pořádalo občanské sdružení Mladí sociální demokraté spolu s dalšími ochránci přírody. Na pěti stanovištích byla nejen pro děti nachystána celá řada her, ale i malířská „minidílna“, dalekohled připravený na sledování slunečního povrchu spolu se zajímavým komentářem či zkušený ochránce přírody, který ochotně odpovídal na dotazy malých „zvědavců“ i jejich maminek a tatínků.
Do překrásného Šáreckého údolí kdysi mířili lidé, aby spojili výlet do přírody s kulturním zážitkem. V přírodním divadle zde poprvé 16. května 1913 zazněly hlasy sólistů i orchestr Národního divadla a nezačínalo se ničím menším, než Prodanou nevěstou. Na jediný den by se do Šárky mohla vrátit atmosféra z počátku minulého století.
V sobotu 4. června bude na domě čp. 874 Za Hanspaulkou (rohová vila Na Dyrince 1) odhalena pamětní deska připomínající významného českého výtvarníka, grafika Jiřího Rathouského (1924–2003), který zde žil od roku 1955. Desku na dům věnuje městská část Praha 6, vytvořil ji hanspaulský kovolitec Jaroslav Zahrádka.