Letos podruhé proběhne participativní rozpočet v mateřských školách. Na projekt Dáme hlavy dohromady jsou v rozpočtu městské části vyčleněny dva miliony korun.
„Cílem projektu je naučit děti se rozhodovat, hlasovat a realizovat vlastní přání za podpory svých rodičů a vychovatelů. Každá školka si navrhne svůj vlastní harmonogram, ve kterém proběhne celý proces navrhování a hlasování,“ říká místostarostka pro školství Mariana Čapková (PRAHA 6 SOBĚ).
Projekt ve školce trvá tři až pět týdnů a je rozdělený do několika fází. „S dětmi jsme si nejprve povídali, co se jim ve školce líbí a co by chtěly vylepšit. Poté měly za úkol své nápady nakreslit a říct, proč kreslily právě toto. Poté jsme vybrali, co se bude realizovat a hlasovali o tom,“ popisuje první participativní rozpočet ve školce Charlese de Gaulla ředitelka Marcela Brabcová. Co si budou děti přát, se prý dalo loni předvídat – byly to prvky na zahradu, designový domeček, koloběžky a vozítka. Jejich přání se díky prvnímu ročníku projektu Dáme hlavy dohromady splnila. Letos to prý bude asi velké překvapení pro všechny dospělé, nikdo zatím netuší, jaká přání děti mají.
Do participativního rozpočtu se zapojují i rodiče. V každé školce má projekt na starost koordinátor, který diskutuje o tom, co dětem zpříjemní čas strávený v mateřské škole. Poté projekty posuzuje radnice, která se zaměřuje na to, zda jde o účelně vynaložené peníze. Následuje samotné hlasování dětí. Školky musejí projekty realizovat ještě v letošním roce, částku dva miliony korun si mezi sebe dělí podle počtu dětí.