Před deseti lety byly první v Praze. Za dobu své existence si dejvické trhy získaly popularitu sahající za hranice Prahy 6. První letošní trhy se konají 7. března od 8 do 14 hodin.
S rostoucí poptávkou po kvalitním zboží a pestrém sortimentu se s lety měnila i nabídka. Kupující, mezi nimiž je řada cizinců, už nevyhledávají pouze farmářské produkty a české výpěstky a výrobky. Významnou součástí trhů je i street food – polévky, hamburgery, grilované mořské plody, prostě jídlo, které si můžete sníst přímo na trhu. A zvyšuje se i poptávka po zahraničních potravinách, jako jsou řecké olivy, holandské sýry, maďarské klobásy nebo norské ryby.
V nové sezóně proto trhy plánují opustit název Farmářské a nově ponesou název Trhy na Kulaťáku. „Jejich součástí budou tradiční téměř celoroční farmářské trhy, jak jsou na ně lidé zvyklí. K tomu bude patřit street food festival a jednou ročně také Festival ambasád, který nabídne ochutnávku kuchyní z celého světa. Velvyslanectví různých zemí se sídlem v Praze 6 pak budou na svých stáncích nabízet zahraniční produkty průběžně po celý rok,“ uvedl za provozovatele trhů, kterým je Praha 6, místostarosta Jan Lacina (STAN). Městská část tak v podstatě jen uvede technikálie do souladu se skutečností, protože dosavadní pojetí trhů už neodpovídá přísnému výkladu o tom, co mohou podle pražských předpisů nabízet farmářské trhy. „Nám se trhy líbí tak, jak nyní fungují, a chceme je mít pestré. Street food festival vyplňuje období, kdy toho na zahrádkách a na polích tolik neroste,“ doplňuje Jan Lacina (STAN).
Připravuje se i navrácení prodeje syrových ryb na trh. To bylo přerušeno kvůli pochybnostem živnostenského odboru hlavního města. Dle něj je zapotřebí doplnit pražský tržní řád, což organizátoři trhů, spolek Farmářské trhy, již navrhli. „V současné době se čeká na schválení řádu pražskou radou. Proces pozdržela Praha 1, která několikrát měnila své požadavky a na poslední chvíli přidala další změny do celopražského tržního řádu,“ informoval místostarosta Jakub Stárek (ODS). Aktuálně proto není jisté, zda bude nový řád platný již při zahájení trhů 7. března. Jan Lacina doufá, že se v zájmu obyvatel Prahy 6 i dalších návštěvníků populárních trhů podaří uvést všechny normy do souladu se skutečností během tohoto roku.
V nové sezóně bude Praha 6 smluvně požadovat po organizátorech trhů, aby se omezilo používání plastů. „Tvrdý závazek k takzvanému neplastování chceme stanovit v dodatku smlouvy, který zaváže zapsaný spolek Farmářské trhy, aby dodržel poměrně striktní směrnici Evropské unie, která začne platit k 1. červenci 2021, do té doby by se organizátoři trhů zavázali učinit řadu konkrétních kroků, aby se jednorázový plast používal na trzích co nejméně,“ řekl místostarosta. Stejně zní i doporučení kontrolního výboru, který se trhy také zabýval. „Vedle rušení jednorázových plastů jsme vyzvali ke sladění skladby zboží se zněním tržního řádu a také doporučili radě městské části, aby byl po skončení stávající smlouvy, která vyprší na konci roku 2021, vybrán provozovatel trhů na nové období transparentním způsobem pomocí výběrového řízení,“ uvádí jeho předseda Petr Píša (Strana zelených). Podobný požadavek mají i Piráti: „Doporučujeme vybrat budoucího provozovatele transparentně, s péčí řádného hospodáře a výběrovým řízením nastavit transparentní pravidla přihlašování farmářů, jejich skladbu a počet, deklarovat původ prodávaných produktů,“ říká zastupitelka za tuto stranu Eva Tichá. „Soutěž na provozovatele farmářských trhů na Kulaťáku proběhla už před léty. Veřejnost je s jejich podobou zjevně velmi spokojená, protože se pravidelně umísťují mezi třemi nejlépe hodnocenými trhy u nás. Nerad bych proto opakoval zkušenost ‚progresivní‘ Prahy 3, která po blamáži s novým výběrovým řízením, které nám dnes vehementně doporučují Piráti, nakonec musela svěřit organizaci trhů na náměstí Jiřího z Poděbrad své akciovce pro správu majetku a dosáhnout s ní ve výsledku ani ne polovičního procentuálního výnosu, než jaký máme my dlouhodobě na Kulaťáku,“ uzavírá místostarosta Jan Lacina.