Na zasedání rady m. č. Praha 6 byly ustanoveny kompetence starosty, jeho zástupců a jednotlivých radních.
Tak jako v předcházejících letech i nyní těsně před koncem roku zastupitelé Prahy 6 schválili rozpočet pro letošní rok. Ten ve svých výdajích počítá s více než miliardovou částkou, z níž si opět největší díl ukrojí oblast školství, těsně následována obecním hospodářstvím.
Radní souhlasí se zařazením ZŠ Na Dlouhém lánu do projektu experimentálního ověřování vzdělávacího programu M. Montessori od 1. 9. 2003 v rozsahu I. stupně, a to postupně vždy po jedné první třídě. Vedle připravovaného programu Montessori existuje v Praze 6 již Valdorfská škola a Škola hrou.
Souhlasné stanovisko a zároveň žádost o připojení ZŠ Marjánka a MŠ Libocká na poplachový monitorovací systém hl. m. Prahy vyšlo z rozhodnutí radních Prahy 6, směrovaného radě hl. města. Systém provozuje Správa služeb Městské policie hl. m. Prahy. Loni bylo již zajištěno připojení MŠ Terronská, MŠ Motýlek a ZŠ Petřiny-jih.
Otázky pro pana starostu: Do nového roku vstupuje Praha 6 s nejvyšším rozpočtem ve své novodobé historii, celkové výdaje přesáhly částku jedné miliardy. Proč jste přistoupili k tak velké částce? Předpokládám, že část prostředků pochází i z prodeje hotelu Praha. Na co bude použita? Nechali jste si v rozpočtu dostatečnou finanční rezervu pro neočekávané výdaje? Vláda rozhodla o navýšení platů státních zaměstnanců. Jak se toto opatření dotkne úředníků na Praze 6 a rozpočtu?
Ulice Kladenská, U Vojenské nemocnice, Dejvická, K Letišti a Bělohorská získaly pod stromeček dárek. Od prosince je totiž hlídá celkem pět nových bezpečnostních kamer, které zde byly nainstalovány v rámci II. etapy výstavby městského kamerového systému. Nyní tedy území Prahy 6 kontroluje celkem 19 funkčních kamer. Ke zprovoznění zbývají poslední tři.
Brzy oslaví rok fungování nové internetovské stránky Prahy 6. S jejich novou podobou došlo k výraznému zlepšení služeb pro občany, kteří si zvykli své věci řešit pomocí internetu. Kromě celé řady informací a aktualit ze života městské části obsahují stránky také většinu úředních formulářů, které jsou volně ke stažení, a zlepšila se i struktura diskusního fóra. O tom, že to je krok správným směrem, nás přesvědčují statistiky návštěvnosti.
Od Džbánu na Babu – další procházka zimní Prahou
Uplynulo už mnoho let od událostí, které připomínají, zemřelo mnoho pamětníků, nicméně kamenní svědkové času zůstávají. Na nich se však nepodepisují jen povětrnostní vlivy či emise, ale i vandalství, které je bohužel jedním z věčných projevů lidské hlouposti, a někdy také nevyjasněná vlastnická práva. Jedním z takových problémových pomníků je památník obětí z 1. a 2. světové války v ul. Řečického na Břevnově, jehož autorem je sochař J. Brůha. Podívejme se však nejprve, jak vlastně ochrana takovýchto objektů na Praze 6 probíhá a jaké jsou s tím mnohdy spojené obtíže.
Budou-li snoubenci chtít na Praze 6 uzavřít manželství nebo prožít zlatou či diamantovou svatbu, je tak možné učinit za účasti kteréhokoliv ze 45 zastupitelů. Ti všichni totiž mají oprávnění tyto úkony provádět.
Koupaliště Petynka zahájilo letošní sezonu slavnostně. Přestřižení pásky nejmladším návštěvníkem otevřelo milovníkům slunce a vodních sportů cestu k bazénu, ale především do nově postavené budovy šaten. Aquapark Petynka, který je vyhledávanou a oblíbenou letní atrakcí, má po zimě moderní zázemí, jaké si zaslouží.
V prostorách občanského sdružení Prev-Centrum v Břevnově se konal „Den prevence v komunitě“. Tato akce byla pořádána jako oslava ročního výročí působení o. s. Prev-Centrum na Praze 6 a jako podnět k diskusím na zajímavá témata týkající se prevence a poradenství v oblasti sociálně patologických jevů s důrazem na komunitní přístup.
„O pohár starosty Prahy 6“ soutěžily děti základních škol již v 6. ročníku šachového turnaje, který tradičně uspořádala ZŠ nám. Interbrigády k výročí vstupu České republiky do NATO.
začal poslední měsíc prvního roku, kterým jsme vstoupili do třetího tisíciletí. Protože další číslo Šestky vyjde až v roce 2002, budu asi prvním, kdo odstartuje lavinu novoročních blahopřání.
Údiv vzbudilo rozhodnutí magistrátního odboru památkové péče. Podle něj mohou být historické vily na nároží ulic M. Horákové a U Vorlíků zbořeny a nahrazeny sedmipodlažním administrativním jednolitým blokem ve tvaru písmene T. Ještě před třemi lety to však možné nebylo. Občané stejně jako radní Prahy 6 i 7 a Národní památkový ústav s tím zásadně nesouhlasí a podávají protesty a odvolání.
V putování po církevních stavbách Prahy 6 se tentokrát zastavíme v kostele svatého Norberta. Nemá tak dávnou historii jako libocký kostel, zato je pro obyvatele Prahy 6 naprosto nepřehlédnutelný. Tyčí se nad Střešovicemi a jako by hlídal, co se pod ním děje.
Na Praze 6 již funguje přibližně asi 32 občanských sdružení, majících převážně za cíl buď ochranu a zlepšení životního prostředí této městské části nebo ochranu památek či prosazení zájmů občanského života. Loni v listopadu jejich řady rozšířilo Občanské sdružení přátel Hendlova dvora.
Volby do Evropského parlamentu, které se staly jednou z hlavních politických událostí začátku června, jsou dávno za námi. Nejen v celé ČR, ale po celé Evropě byly volby provázeny nezájmem a nízkou účastí voličů. Z celkových průměrů se Praha 6 vymyká.
Ještě nedávno jsme oslavovali vstup do nového tisíciletí, a už máme jeho druhý rok za sebou. Co přinesl? I přesto, že dvojka je numerology vnímána jako spíše pozitivní číslo, nedá se říci, že by tento rok byl jen veselý. Spíše by mu slušel přídomek hektický – troje volby, povodně a summit NATO – tyto tři největší události jako by rámovaly zběsilé pádění času, které nás i republiku dělá rok od roku staršími. Ale přesto se i v tomto bláznivě pádícím roce událo na Praze 6 mnoho, respektive se snad stihlo téměř vše, co se stihnout mělo a ještě k tomu i něco navíc. Ostatně, posuďte sami…
Prohlášení starosty k náhlému úmrtí ředitele pražské policejní správy Radislava Charváta
Malá výstavní síň Památníku národního písemnictví hostí zajímavou výstavu ke stému výročí narození básníka, prozaika, esejisty, překladatele z francouzštiny, italštiny, španělštiny a němčiny, a také nedobrovolného emigranta Jana Čepa, které uplynulo 31. 12. 2002.
Historicky nejúspěšnější český klub – Tatran Střešovice – zvedl vítězný pohár florbalové ligy počtvrté v řadě a celkově poosmé. Vítězi základní části, ostravskému FBC Pepino, nepomohlo k premiérovému titulu ani vedení ve finálové sérii, a to dokonce 2 : 0.
Neuvěřitelné narozeniny oslavily dvě dámy – stoletá paní Josefa Skácelová, která byla první jubilantkou v novém tisíciletí a jednostoletá paní Anna Sekerková, nejstarší občanka Prahy 6. A obě mají, jak se zdá, na svůj dlouhý věk specifický recept. Paní Skácelové totiž podle jejích vlastních slov vždy pomáhalo kyselé zelí, kterým si vyléčila za války i španělskou chřipku, paní Sekerkové zase chuť do života vždy přineslo kafíčko a – i když bychom to asi neměli příliš zdůrazňovat – sem tam také cigareta.