Na začátku spolu soupeřilo osm týmů, jeden ročník odehrály za dva měsíce. Takové byly začátky Hanspaulské ligy před padesáti roky. Na jaře letošního roku ji hrálo přes devět set týmů a jde o největší amatérskou fotbalovou ligu v malé kopané ve střední Evropě.
Během padesátileté historie prošlo Hanspaulskou ligou malého fotbalu kolem padesáti tisíc hráčů. Z osmi týmů se rozrostla na několik desítek lig různé úrovně.
Porazit kluky ze sousedství
Hanspaulská liga vznikla přirozeným vývojem. Její kořeny sahají až do roku 1961, kdy vznikl Spartak Praha Míčanka, klub Jiřího Sedláčka, pozdějšího zakladatele Hanspaulské ligy. „Party kluků nejprve chtěly porazit jiné party ze sousedství nebo ze třídy, tehdy se ještě hrálo na četných nezastavěných parcelách. Až později vznikaly příležitostné zápasy a turnaje na tu i tam vznikajících malých hřištích, jako byla Pečkárna, tehdy školní zahrada a veřejný park, dnes pozemek bývalého hotelu Praha. Hrálo se i na Babě nebo Zavadilce, ta místa jsou dnes už zastavěná domy,“ vzpomíná Jaroslav Müller, jeden z prvních účastníků a zakladatelů Hanspaulské ligy.
Ke Spartaku Míčanka brzo přibyly další uliční týmy – ML Šárecká, Kehob Komornická, 1. FC Baba 1970, AC Fišerka, Pečkaři, FC Kodymka a podobně. Postupem času přibývaly i týmy se světovými názvy mezinárodního fotbalu, a tak jste v Praze 6 mohli sledovat v akci hráče Chelsea, Interu nebo třeba Peňarolu. S dalšími týmy přibývaly i turnaje, kterých se účastnilo i přes deset účastníků. Hrálo se stále častěji, přijížděli i mimohanspaulští soupeři. „A tak jednoho dne nadšený organizátor Jirka Sedláček přišel s myšlenkou celosezonní pravidelné soutěže s pevnými termíny a jednotnými pravidly, která se – i přes skutečnost, že značná část hrála závodně velký fotbal za místní kluby – velmi dobře ujala a rychle narůstala, protože ´Hanspaulku´ prostě chtěl hrát každý,“ říká Jaroslav Müller. Turnajů se zpravidla účastnilo osm až deset týmů, zvládly se odehrát za víkend a nesly název podle období, kdy se konaly – zimní, velikonoční, májový, letní a podobně.
První ročník
Prvního ročníku Hanspaulské ligy se účastnilo osm týmů a pravidelně se začala hrát na jaře roku 1972 na hřišti u ZŠ Na Dlouhém lánu. Jeho rozměry určily, že se na plac vešlo kromě brankáře ještě pět hráčů do pole. A v tomto počtu se hraje malá kopaná dodnes. Původní hřiště se stalo vzorem pro nové, budované svépomocí, které se nacházelo na rohu ulic Na Kodymce a Na Špitálce. Pod názvem Nová Zavadilka se stalo hlavním hřištěm Hanspaulské ligy a sloužilo velmi dobře celá léta. Pak se sousedům, které prý zápasy obtěžovaly, podařilo prosadit, aby se hřiště přesunulo o pár desítek metrů níže do jakéhosi dolíku, odkud hráči tolik nerušili. Dolní hřiště ovšem nebylo ani zdaleka tak kvalitní, navíc na ploše zůstávala stát voda, což se projevovalo na kvalitě hry. Dnes už ani jedno z těchto hřišť neexistuje, jsou zarostlá trávou.
Týmů rychle přibývalo
Zatímco prvního ligového ročníku se zúčastnilo osm týmů, o pět let později jich bylo již 45, v roce 1980 devadesát šest a o dva roky později dokonce 156. Podle statistik prošlo touto soutěží během padesátileté historie celkem 3083 týmů. Pokud by jeden tvořilo deset až patnáct hráčů – u déle hrajících týmů je to ale mnohem více – vyjde vám právě kolem padesáti tisíc lidí, kteří se této ligy účastnili.
Hanspaulská liga se už nehrála jen na školním hřišti nebo Nové Zavadilce, ale postupně se rozšířila na další místa nejen na šestce, ale po celé Praze. Jeden ročník se zpravidla stačil odehrát v průběhu pololetí, přesněji dvou měsíců. Jarní ročník probíhal od května do června, podzimní od září do října. Hanspaulská liga tak neslaví jen 50 let od svého vzniku, ale vlastně také 100. ročník, přesněji půlročník. Centrem ligy se stala restaurace Na Staré faře, na Hanspaulce velmi populární. Tam došlo k ustanovení soutěže a dlouhá léta tam byl i hlavní stan organizátorů a meeting point kapitánů družstev. Podobně fungovaly všechny soutěže v době, kdy nebyly mobily, maily ani internet.
Osobnosti ligy
Hanspaulská liga sice začala jako souboj fotbalových part a zpočátku si zakládala na tom, že jde pouze o amatérskou ligu. Ovšem během padesátileté historie zlákala i řadu profesionálních sportovců a osobností, hráčů „klasické“ kopané, zejména z Dukly Praha. Podle pamětníků by v jedné době bylo jednodušší spočítat hráče z tohoto týmu, kteří si Hanspaulskou ligu nevyzkoušeli, než ty, kteří ji hráli. Zpočátku si s ostatními chodili zakopat dorostenci a junioři, pak i ligoví hráči a nebylo výjimkou, že se na hřišti potkalo více prvoligových fotbalistů z různých pražských klubů včetně některých reprezentantů. Ačkoli vedení týmů jim to zakazovalo. Ale touha zahrát si Hanspaulskou ligu byla velká. Mezi hráči se už hodně let traduje příběh, jak slávistický hráč Radek Krejčík v roce 1998 před derby se Spartou filmoval zranění, aby nemusel hrát a mohl ve stejný den nastoupit k důležitému zápasu za svůj hanspaulský tým. Z dalších známých hráčů byste na soupiskách týmů na přelomu sedmdesátých a osmdesátých let našli jména Tomáš Kříž, Jan Fiala, Ladislav Vízek, bratři Váňové a Karochové, Karol Dobiáš a mnohá další. A také Petra Radu (rozhovor s ním si můžete přečíst na straně 17). Proč je podle něj Hanspaulská liga tak úspěšná? „Protože to založili dobrovolníci a nadšenci, chodili tam učitelé, lékaři, seznámila se tam spousta lidí. Já tam hrál možná před čtyřiceti čtyřiceti pěti lety, a ještě dneska se mi lidé říkají, že jsme spolu přece hráli na Hanspaulce!“ Mezi hráči nebyli jen fotbalisté, ale například i prvoligový boxer Miloš Furda, hokejový brankář ČLTK Petr Berka. Na soupisce jste mohli najít také jméno známého rozhlasového a televizního hlasatele Honzu Rosáka či herce Ondřeje Vetchého.
Současnost
V současnosti se hraje Hanspaulská liga po celé Praze i v jejím okolí v několika kategoriích – na jaře statistiky evidovaly něco přes 900 týmů. Asi sedm set jich hraje hlavní soutěž pro věkovou kategorii do 35 let. Ta má osm lig, u některých z nich ovšem najdete až patnáct skupin. K tomu je třeba připočítat tři veteránské ligy, pro věkovou skupinu do 45, 55 a nad 55 let.
Od roku 2015 se hraje Superliga malého fotbalu jako vrcholná celostátní soutěž. Liga, kterou zakladatel Jiří Sedláček vedl ve velmi improvizovaných podmínkách, je nyní vedena profesionály. Na její letošní jubileum zareaguje i městská část Praha 6: „Přišlo nám, že výročí padesáti let od založení Hanspaulské ligy je ideální příležitost k tomu, abychom před zakladateli smekli klobouk a vystřihli jim důstojnou poctu,“ konstatuje místostarosta Prahy 6 pro sport a volný čas Jan Lacina (STAN), sám dlouholetý hráč jednoho z nejstarších týmů soutěže s názvem A.G.Č.V. „Více se dozvíte 9. září během předávání letošních Cen městské části a čestných občanství Prahy 6. Na 15. září ve spolupráci s organizátory Hanspaulské ligy chystáme také umístění pamětní desky jejímu zakladateli Jiřímu Sedláčkovi, a to na místě, kde to všechno upeklo. Tedy v restauraci Na Staré faře, tady u nás v Dejvicích na Hanspaulce,“ dodává vzápětí.
Nejlepší hráči Hanspaulské ligy léta tvoří základ reprezentačního mužstva České republiky, které patří k nejlepším na světě – v roce 2017 se stalo mistry světa a v roce 2018 získali hráči titul mistrů Evropy.