Jak bude vypadat Vítězné náměstí a naplní se po více než sto letech koncepce Antonína Engela? To by mohlo být známé v létě příštího roku.
Když konsorcium firem Fourth Quadrant loni na podzim získalo přes dvacet tisíc metrů čtverečních, tedy převážnou část zastavitelné plochy takzvaného čtvrtého kvadrantu Vítězného náměstí, prohlásilo, že chce do jednoho roku vypsat mezinárodní soutěž na architektonickou podobu tohoto místa a do roku 2028 mít postaveno. První krok konsorcium splnilo. Soutěž na dostavbu čtvrtého kvadrantu Vítězného náměstí bude vyhlášena letos v létě a proběhne podle standardů České komory architektů. Vítěze, který bude muset projít dvěma koly, porota vybere v květnu roku 2023.
Vyjádřit se může i veřejnost
„Máme zájem na tom, aby na Vítězném náměstí vznikla kvalitní architektura, která ještě více pozvedne tuto lokalitu a přinese užitek místním institucím a obyvatelům. U investora jsme si proto již dříve stanovili podmínku, aby podoba budoucí zástavby vzešla z mezinárodní architektonické soutěže. Ta by měla zajistit, aby výsledný projekt respektoval regulaci celé čtvrti kolem náměstí, jak ji v minulosti definoval pan architekt Engel,“ říká místostarosta Jakub Stárek (ODS), do jehož gesce územní a veřejný prostor patří. Zastupitel Pavel Weber (Zelení) se pozastavuje nad rychlostí, s níž konsorcium firem architektonickou soutěž vypisuje a nabízí několik klíčových věcí, které by se měly objevit v zadání. „Jaká je objednávka města a veřejnosti? Byty? Kde postavíme nové školy a školky? Kanceláře? Kam se vejdou přijíždějící auta, silnice jsou za limitem. Hypermarket? Přežijí to malé obchůdky, restaurace a služby, které z Dejvic dělají živou čtvrť? Bohužel naděje na vysokoškolské koleje, budovu magistrátu, národní knihovnu nebo koncertní sál padly spolu s prodejem z veřejného do soukromého vlastnictví,“ konstatuje zastupitel.
Nejen on, ale také všichni obyvatelé Prahy 6 dostali nebo ještě dostanou možnost se k projektu vyjádřit. V květnu pro ně developer připravil infostánek a informační procházky, až do poloviny června mohou vyplnit dotazník nebo se přihlásit do konzultační skupiny.
Místo pro život
Na některých podmínkách, které by se měly v zadání soutěže objevit, se shodují jak koaliční, tak opoziční strany. Výsledkem by měl být prostor, kde se budou lidí potkávat a odpočívat.
„Samotnému záměru dostavby tohoto segmentu nelze nic vytýkat, vychází z původního odkazu architekta Engela. Důležité ale je, s jakou citlivostí a otevřeností projekt přistoupí k podpoře společenského dění v této části Dejvic. Pokud se na nové objekty podíváme objektivem přilehlé ulice Šolínova, tak partery plné nabídek pro jejich využití veřejností budou nezpochybnitelným přínosem,“ doplňuje zastupitelka Jana Kabelová (Piráti).
„Plánované změny by měly vést k tomu, aby se Vítězné náměstí a jeho bezprostřední okolí proměnilo z rušného dopravního uzlu na místo, kde lidé budou žít, studovat, pracovat a setkávat se. Dostavba čtvrtého kvadrantu by měla vycházet z výsledku mezinárodní urbanisticko-architektonické soutěže na Vítězné náměstí, která byla podmíněna realizací tří dopravních staveb, a to prodloužením tramvajových tratí na Strahov a do Suchdola a dopravního propojení Evropská – Svatovítská,“ říká radní pro strategický rozvoj Eva Smutná (TOP 09).
Jak se mohou zapojit občané?