Vysoké ceny plynu, elektřiny a také tepla přinášejí problémy s hrazením záloh a doplatků i do domácností, které takové problémy zatím nemusely řešit. Nyní potřebují pomoc, nebo alespoň poradit.
Doporučení, co a jak dělat, připravil časopis dTest a jeho spotřebitelská poradna. První a důležitá rada zní: problém neodkládejte a řešte ho. Možností je několik, u někoho stačí začít řešit, jinému pomůže nová smlouva s dodavateli energií a nikdo by se neměl stydět za to, že požádá na úřadu práce o příspěvek na bydlení, doplatek na bydlení nebo nebo pomoc v hmotné nouzi.
O jaké lze žádat příspěvky
Příspěvek na bydlení – máte na něj nárok, pokud jste vlastníkem nebo nájemcem bytu a vaše náklady na bydlení jsou vyšší než 35 % vašeho čistého příjmu a zároveň těchto 35 % vašich čistých příjmů není vyšší než normativní náklady na bydlení. Normativní náklady na bydlení jsou průměrné celkové náklady podle velikosti obce a počtu členů domácnosti. O příspěvek se žádá na úřadech práce.
Doplatek na bydlení – je určený pro lidi v hmotné nouzi, kteří nemají dostatek prostředků na zaplacení nákladů na bydlení a energie. Slouží i k hrazení pobytových sociálních služeb a jiných prostor, které nelze označit za standardní bydlení, a často je zároveň kombinován s příspěvkem na bydlení.
Mimořádná okamžitá pomoc – máte tak vysoký doplatek za energie, že ho nejste schopni ze svého důchodu nebo příjmu zaplatit? Pak můžete požádat o úhradu nedoplatku a jednorázově čerpat mimořádnou okamžitou pomoc.
Vyplatí se změnit dodavatele? Za současné situace na trhu s energiemi výrazné rozdíly v cenách u jednotlivých dodavatelů nečekejte. Jestliže i tak chcete změnit dodavatele, nejprve si ověřte ve své stávající smlouvě, za jakých podmínek ji můžete ukončit. Smlouvu sjednanou na dobu neurčitou lze ze zákona vypovědět kdykoliv s tříměsíční výpovědní dobou. V případě, že je uvedena delší výpovědní doba, zkracuje se automaticky na tři měsíce. Naopak pokud smlouva obsahuje kratší výpovědní dobu, platí tato kratší. Smlouvy uzavřené na dobu určitou často nelze vypovědět před uplynutím sjednané doby vůbec nebo jen se zaplacením vysoké smluvní pokuty. Pro vyřízení změny dodavatele existují dvě cesty. Zaprvé můžete smlouvu o dodávkách energií sami vypovědět svému stávajícímu dodavateli a následně uzavřít smlouvu s nově vybraným. Častěji za vás však smlouvu vypovídá nový dodavatel na základě udělené plné moci.
Měříte si spotřebu? Platí, co neměřím, neřídím. Chcete-li začít energie skutečně šetřit, začněte si pravidelně zapisovat stav měřidla. Odborníci z dTestu doporučují opisovat si měřidla vždy na konci měsíce. Budete schopni pomocí platného ceníku vašeho dodavatele snadno spočítat, kolik energie skutečně spotřebováváte a zda máte správně nastavenou výši záloh. Předejdete tak překvapení z nedoplatku, a navíc uvidíte, jaký vliv na spotřebu mají vaše úsporná opatření. Pokud bude vaše spotřeba vyšší než zálohy, je lépe si je včas zvýšit.
Kde se vyplatí šetřit
Dnes tedy mnohem více než jindy platí, že nejlevnější energie jsou ty, které nespotřebujeme. Nejvíce můžete ušetřit na topení. Každý stupeň dolů je zhruba šestiprocentní úspora. Obecně platí, že teplota v obytných místnostech, jako jsou obývací a dětské pokoje, by se měla pohybovat okolo 20 stupňů Celsia. Na chodbách může být teplota mnohem nižší, postačuje i 14 stupňů. V ložnicích je dostatečná teplota 16
až 18 °C.
Nikdy nezakrývejte topení. Sušení prádla na radiátorech snižuje jejich efektivitu a zvyšuje spotřebu. Naopak pomůže mezi radiátory a zdi umístit hliníkové fólie, které budou teplo odrážet do místností.
Větrejte správně – nenechávejte dlouho otevřená okna na takzvanou ventilačku. Dochází tak k zbytečnému úniku tepla. Mnohem lepší je okna otevřít dokořán na pět minut, intenzivně vyvětrat a následně okna úplně zavřít.
Lednice patří co do provozu k nejdražším spotřebičům v domácnosti. Proto ji nastavte na šest stupňů. Platí také, že prázdná lednička má mnohem vyšší spotřebu než lednička zaplněná – je to dáno větším objemem vzduchu, který musí uchladit.
Staré televize mají zhruba třikrát větší spotřebu než modernější LED, OLED a QLED televize.
Kde vyhledat pomoc?
telefonická poradna dTestu na čísle 299 149 009 (každý všední den od 9 do 17 hodin)
help linka Člověk v tísni 770 600 800 (každý včední den od 9 do 17 hodin)
www.destnikprotidrahote.cz – vládní web s přehledem, jakou pomoc můžete získat, jeho prostřednictvím lze také podat on-line žádost
www.energetickyprispevek.cz – najdete zde i online kalkulačku, která vám pomůže snadno vypočítat, zda na příspěvek dosáhnete
www.mpsv.cz/web/cz/prispevek-na-bydleni – zde můžete online požádat o příspěvek na bydlení
senior telefon 800 157 157 – pomůže řešit jakoukoli situaci, nonstop a zdarma
linka seniorů: 800 200 007, denně od 8 do 20 hodin, zdarma, nabízí koordinaci praktické pomoci seniorům ve spolupráci se skauty