Prostor od Vítězného náměstí přes Dejvickou až ke stanici metra Hradčanská se promění v galerii. Probíhat zde bude výstava Odchod 1991, připomínající odchod sovětských vojsk z Československa.
Slavnostní vernisáž proběhne 21. června, tedy na den přesně 30 let, co opustil poslední železniční transport se sovětskými vojáky a jejich vojenskou technikou naše území; 27. června odletěl z území tehdejší České a Slovenské Federativní Republiky i poslední sovětský voják. Výstavu si lze prohlédnout už od 1. června a potrvá do konce července.
„Původně jsme plánovali uspořádat 21. června koncert Michaela Kocába, který odchod vojsk inicioval, ale to jsme kvůli pandemické situaci přehodnotili a nahradili touto velkou výstavou,“ vysvětluje radní pro kulturu Jan Lacina (STAN). Dvacet tři čtyřstěnných výstavních systémů, takzvaných watchtowerů, nabídne fotografie, připomínající klíčové momenty těchto událostí a příběhy pamětníků. Watchtowery už v šestkových ulicích sloužily při Poctě V. H. v roce 2015 a o tři roky později nabídly velkoformátové fotografie z roku 1968. Výstavu připravilo spolu s městskou částí Praha 6 Post Bellum za odborné spolupráce Ústavu pro studium totalitních režimů. „Praha 6 je prosycena historií dvacátého století, díky tomu, že zde sídlí Ministerstvo obrany i Generální štáb Armády ČR, jsme nazýváni vojenskou čtvrtí, proto si chceme takové události připomínat. Doporučila nám to i na minulém zastupitelstvu schválená koncepce kultury do roku 2030,“ dodává Jan Lacina. Na československém území se po 21. srpnu 1968 na základě vynucené dohody o dočasném pobytu vojsk usídlila takzvaná Střední skupina sovětských vojsk, která čítala přibližně 75 000 vojáků, disponujících těžkou technikou i letectvem, a obsadila tady celá území.