Děti v šestkových školkách se od 29. dubna testují nikoli vládou doporučenými antigenními testy prováděnými výtěrem z nosu, ale PCR testy ze slin.
Zájem o tento šetrnější a přesnější způsob testování projevilo všech 33 školek, jichž je Praha 6 zřizovatelem. Prostřednictvím výběrového řízení si každá z nich zvolila vlastního poskytovatele daných služeb. Ve školkách budou PCR testy probíhat jednou týdně, následně se vzorky převezou do akreditované laboratoře. Zde bude využito takzvané poolování, kdy se vyhodnocuje více vzorků najednou. Bude-li některé dítě pozitivní, půjde celý dětský kolektiv preventivně do karantény. „Vzhledem k tomu, že předškoláci nejsou povinni nosit roušky, může zde být otevřenější cesta k přenosu viru. Prostřednictvím PCR testování tedy u této skupiny dětí posilujeme prevenci. Zároveň víme, že výtěry z nosu tyto nejmenší děti velmi špatně snášejí, odběry ze slin tak pro ně budou mnohem šetrnější,“ přibližuje radní pro školství Marie Kubíková (ODS), proč městská část přistoupila k PCR testům právě u předškoláků.
Při využití poolování cena za PCR testy rapidně klesá. Navíc je díky jejich vyšší citlivosti postačí provádět jen jednou týdně, nikoli dvakrát, jako je tomu u antigenního testování. Ve výsledku tak za srovnatelné náklady lze získat daleko efektivnější metodu, jak předcházet šíření viru. Náklady na PCR testování školkám zaplatí městská část ze speciální rozpočtové rezervy dvacet milionů korun, kterou si Praha 6 vytvořila právě na řešení krizových opatření v souvislosti s koronavirem. „Pokud nebude podle nových požadavků ve školkách testování nutné, nebudume jej dále pochopitelně organizovat,“ dodává radní Kubíková.
S ukončením nouzového stavu se od 12. dub-
na vrátili do mateřských škol všichni předškoláci a na základní školy žáci prvního stupně,
a to s podmínkou, že budou testováni. V Pra-
ze 6 tak podstupuje dvakrát týdně testy 2500 dětí ze základních a 1000 z mateřských škol. Z tohoto množství je pozitivních maximálně jeden vzorek, několik dalších bývá falešně pozitivních.