Potkat šestiletého žáčka na chodbách ČVUT už není od 1. září nic neobvyklého. Ne, že by se letos "urodilo" tolik einsteinů, ale při Českém vysokém učení technickém v Praze se otevřela zcela unikátní základní škola.
Mateřská škola „Lvíčata“ na půdě ČVUT pro děti studentů a zaměstnanců této vysoké školy je v provozu už pět let. Díky tomu si její ředitelka, Martina Hovorková, ověřila, že toto specifické prostředí plné mikroskopů, robotů a jiných zvláštních přístrojů dětem docela svědčí a baví je. Řekla si, že by byla škoda nenavázat programem základní školy a v budoucnu možná i specializovaného gymnázia:
„Děti u nás mají například jedinečnou možnost využívat prostory laboratoří, samozřejmě přiměřeně svému věku," říká.
Žáci se budou učit na akademické půdě dokonce přímo s odborníky i studenty z ČVUT. Zapojí se s nimi do různých dlouhodobých projektů.
„Rozhodli jsme se nejdřív otevřít jen malotřídku pro žáky prvního až třetího ročníku. Výuka probíhá v menším kolektivu – v jedné třídě je pouze patnáct žáků, kterým se věnují dva pedagogové,“ vysvětluje paní ředitelka. „Malý počet žáků a dvě paní učitelky umožní individuální přístup přesně na takové vzdělávací úrovni, kde se děti právě nacházejí.“
I když je výuka zaměřená hlavně na přírodní vědy, učební plán je dostatečně flexibilní pro to, aby na škole vyrostl třeba budoucí právník.