Sochař Zdeněk Dvořák (1897–1943) byl mimořádnou osobností české abstrakce třicátých let 20. století a jedním z mála výtvarných umělců aktivně zapojených do protifašistického odboje, kteří za svůj občanský postoj zaplatili životem. Aktuální výstava v letohrádku Hvězda zdů-razňuje především tyto skutečnosti.
Tvorba sochaře Zdeňka Dvořáka nebyla dosud souhrnně zpracována. Stejně je tomu i u struktury a aktivit významné odbojové organizace Národní revoluční výbor inteligence, k jejímž členům Dvořák patřil, a spolu s jejími dalšími protagonisty, jako byli Vladislav Vančura, Pavel Kropáček či Bedřich Václavek, za to zaplatil životem. Zahynul v koncentračním táboře v Osvětimi.
Podnětem k monografickému zpracování Dvořákovy tvorby se stala jeho dosud neznámá písemná pozůstalost, před lety nalezená v Literárním archivu PNP. Kromě biografických a dalších autorských archiválií obsahuje téměř kompletní fotografickou dokumentaci děl, a také konvolut devíti mimořádně zajímavých kresebných podkladů k nerealizovaným abstraktním reliéfům a řadu skic. Tento nález
umožnil celostní náhled na Dvořákovu tvorbu včetně identifikace většiny dnes nezvěstných děl, a stejně tak její vyhodnocení jako výtvarného výkonu, který svým zaměřením a invencí nemá v české abstrakci první poloviny 20. století, kromě Františka Kupky anebo Františka Foltýna, obdobu.
Výstavu lze vidět v letohrádku Hvězda do 15. 9. 10–18 hod. mimo pondělí.