Vítání nově narozených dětí už ztratilo punc umělého komunistického svátku. Krátce po listopadu 1989 ho mnohé městské části zrušily jako přežitek minulého režimu. Postupně se ale k němu vrátily. Na základě ankety mezi občany proběhl i v Praze 6 první obřad Vítání dětí po roce 1989.
„O Vítání dětí jsme jednali už dříve, nechtěli jsme však tento obřad dělat formou, jakou jsme zažili v éře minulého režimu,“ řekl starosta Tomáš Chalupa. Radnice proto dosud jen rozesílala novorozencům upomínkové listy a bryndáčky se symbolem městské části.
Otázku, zda se k obřadům, vrátit vyvolala i diskuse na internetových stránkách radnice. Praha 6 proto připravila mezi občany anketu, aby se jich zeptala, zda si obnovení této tradice přejí. V anketě se vyjádřilo téměř 1300 respondentů a 50 % občanů nepovažovalo rituál vítání dětí za přežitek. Radnice proto obřad obnovila.
Komunistické vítání ne
Obřad „na míru“ představám radnice Prahy 6
připravil zastupitel Oldřich Kužílek. „Nebylo jednoduché připravit tento rituál
tak, aby nepřipomínal éru minulého režimu, ale naopak tak, aby respektoval
pravidla obřadu, jak byl původně zamýšlen v dějinách. Původně se jednalo o tzv.
přechodový čili iniciační obřad, jehož základem bylo vítání či přijímání dětí do
společenství. Ovšem nejen dítěte, také v určité míře i matky a případně otce, po
specifické době těhotenství a šestinedělí,“ vysvětlil zastupitel Oldřich
Kužílek, který se tématikou obřadů dlouhodobě zabývá. Vytvořil proto i scénář
Vítání dětí v Písecké bráně. Ten je co nejméně oficiální, v hlavní roli jsou
samotní rodiče s dětmi, obřad provází živá hudba. Vítání dětí vychází ze
skutečných rituálů v dávné minulosti a to nejen svou symbolikou, ale i výtvarnou
formou – květinovou bránou.
Zájem je poloviční
Při Vítání dětí společenství, zastoupené a
symbolizované radnicí, slibuje novému dítěti, že k němu bude chovat úctu a bude
připraveno mu pomoci. I proto byla za místo tohoto obřadu zvolena Písecká brána,
která symbolizuje vstup do obce. Slib a poskytnutí pomoci ze strany
společenství, opět symbolicky, provádí starosta podáním ruky matce a přeložením
stuhy dítěti. S malým dárkem rodiče dostávají také brožuru s praktickými
informacemi z Prahy 6 o dětských hřištích, lékařích, potřebných institucích či
volnočasových aktivitách.
„Vítáním dětí chceme dát lidem najevo, že vnímáme důležitou událost v jejich osobním životě a že je pro nás důležité, aby obyvatelé získali vztah k místu, kde žijí,“ řekl starosta Tomáš Chalupa.
Od ledna do března 2008 se v Praze 6 narodilo cca 200 dětí. O první obřad Vítání projevila zájem zhruba polovina oslovených rodičů, kterým se děti narodily v prvním čtvrtletí tohoto roku. „Zájem odpovídá výsledkům ankety, která předcházela obnovení obřadu,“ dodala radní pro kulturu Ingrid Kejkrtová. S novým pojetím obřadu byli spokojeni i rodiče. „Bylo to milé, škoda, že jste neměli tuto možnost i se starším dítětem,“ uvedli rodiče Honzíka Trnky, kteří byli spokojeni s výběrem místa – Písecké brány. „Obřad se mi líbil, uvítala bych ještě možnost posezení s ostatními maminkami, abychom se mohly seznámit,“ řekla maminka tříměsíčního Jonáše Kadlece.
Vítání dětí bude probíhat vždy 4x do roka s dětmi narozenými během tří měsíců, další obřad se uskuteční v září. Rodiče oslovuje radnice pozvánkou, problém s doručením může nastat, pokud se matka jmenuje jinak než dítě. V případě nejasností se rodiče mohou obrátit na odbor vnitřních věcí úřadu, který nyní sídlí na Dědině.
Poprvé po roce 1989 se maminky sešly při Vítání dětí. Do společenství obce Prahy 6 vstoupily symbolicky v Písecké bráně.